Годівля високопродуктивних корів
Ідеальний відбір корму
Завод, який працює самостійно
Роботизація ферм України
Полегшіть процес випоювання телят
Вода - найважливіша складова частина раціону тварин

  • +38 (0532) 65-65-67

Метаболічне програмування: втілити в життя

(ПРИКЛАД ПРАВИЛЬНОГО ВИРОЩУВАННЯ ТЕЛЯТ ВІКОМ ДО ДВОХ МІСЯЦІВ)
Останніми роками метаболічне програмування у годівлі молодняку ВРХ набуває дедалі більшої популярності серед тваринників. Ця система справді варта уваги. Адже отримати високопродуктивну корову можна лише завдяки вдалому старту, особливо у перші два місяці життя телят.

Нарешті і в Україні з’явилася перша ластівка – сучасне спеціалізоване обладнання для метаболічного програмування телят від німецької фірми «УРБАН» – автонапувалки «Паула» та «Альма», які вже є стандартом у багатьох розвинених країнах світу. Відтепер вітчизняні тваринники як і їхні колеги у Німеччині чи Голландії, замість купувати нетелей за кордоном за величезні кошти, можуть вирощувати телиць не гірше і значно дешевше вдома!

Нещодавно ми відвідали господарство, яке протягом лишень двох місяців упроваджує систему метаболічного програмування з використанням інновацій німецької компанії «УРБАН» та вже має певні результати.

Портрет господарства
ДП «ДГ ім. Декабристів» с. Великий Байрак Миргородського р-ну Полтавської обл.
Директор – Володимир Григорович Цибенко,
Загальна площа в обробітку – 3481,58 га, із них ріллі – 3135,25 га
 
Поголів’я:
  • 1300 гол. ВРХ, із них 540 корів (айрширська порода);
  • 3000 гол свиней, із них – 200 основних свиноматок (миргородська порода);
  • 200 гол. овець асканійської породи;
  • 30 коней;
  • кури, перепели, пасіка;
  • Середній надій молока на фуражну корову – у 2013 році 6595 кг
  • База відпочинку при племінному господарстві
Персонал та спеціалісти – 20 осіб.

Спершу була ідея

Автоматизована система напування телят «Паула» від «УРБАН» із однією напувалкою може обслуговувати дві групи телят по 20 голів
Ідею встановити таку автоматичну автонапувалку для телят директор господарства кандидат с.-г. н. Володимир Цибенко привіз із минулорічної поїздки до Німеччини. То була екскурсія до молочних стад із продуктивністю понад 11 000 л молока за лактацію. Тоді українські відвідувачі зацікавилися питанням: у чому найбільша відмінність наших стад від німецьких, і знайшли велику різницю саме у вирощуванні телят. Тому вирішили не винаходити велосипед, а перейняти досвід у своїх німецьких колег. Тож подібну автонапувалку через рік поставили на своїй фермі в ДГ ім. Декабристів на Полтавщині. Та для початку слід було провести деяку підготовку. Телят від народження протягом одного місяця утримували в індивідуальних будиночках, а вже по досягненню місячного віку їх розділили на дві групи по 20 голів. Під час переведення телят у групи, їм наділи ошийники з номером (для візуального контролю працівниками) і транспондером, у якому встановлений чіп із інформацією про теля. Помістили у напіввідкритому розділеному навпіл загоні з глибокою солом’яною підстилкою та кормовою решіткою. У центрі встановили автонапувалку «Паула» так, щоб телята з обох частин загону могли без перешкод дістатися до годівниці.

Олександр Тур, завідувач МТФ
Ті самі телята, те саме молоко, та сама кількість (6 літрів за добу), але вони п’ють суміш малими порціями та підігріту до 42 градусів. А перше зважування показало прирости близько 1кг за добу за період 30-60 днів. І ще – апетит у телят пречудовий, не встигаємо додавати в годівниці сіно та стартерний корм. Любо глянути!
Проте, телята можуть підходити до соски напувалки лише по черзі: підхід розділений на дві частини маятниковою станцією, якщо в нього заходить теля з однієї групи, то автоматично закривається хвіртка для телят з іншої. До речі, тварини дуже швидко привчилися до напувалки, а теля під №1 першим збагнуло переваги «дружби» з «Паулою». Тепер ці переваги видно неозброєним оком – за місяць воно виросло до 134 кг живої маси, спокійне та стійке до стресів і значно виділяється серед своїх однолітків, хоча система випоює йому таку саму кількість молока, як і іншим телятам.

Спеціалісти відзначають, що головна перевага такої автонапувалки у тому, що телята п’ють молоко малими порціями, оптимальної температури, активно рухаються завдяки груповому утриманню. У такому телятнику є можливість управляти інтенсивністю вирощування та здоров’ям тварин через управлінський комп’ютер. Таке управління дуже просте – ми, люди, також під час захворювання втрачаємо апетит. Так і серед телят: щойно тварина захворює і починає пити менше молока чи п’є його повільніше, на табло комп’ютера автонапувалки з’являється сигнал тривоги.

Володимир Цибенко, директор ДП «ДГ ім. Декабристів»
Я дуже задоволений нашою інвестицією. Ми вже користуємося молочним шаттлом та пастеризатором від «УРБАН» і тільки-но встановили автонапувалку «Паула». Однак, уже бачимо, що за такого утримання телята їдять удвічі-тричі більше сіна та значно більше стартерного корму, активно рухаються і найголовніше – добові прирости телят до 60 дня сягнули рівня в середньому 1000 грамів. Це означає, що ми вже вирощуємо телят не гірше ніж у Німеччині, і доводить ефективність інвестування в майбутнє нашого молочного скотарства.
Це означає, що ветлікарю слід звернути увагу на певну тварину. І таким чином ветлікар працює на випередження – приміром, сьогодні у теляти немає апетиту, завтра слід очікувати підвищення температури та пронос. Плюс іще безліч функцій, як-от: випоювання електролітами, цільним молоком або його замінником, чи, навіть, революційний винахід компанії «УРБАН» – можливість одним автоматом випоювати два замінника: маленьким дорожчий і якісніший, а старшим і бугайцям – дешевший. У підсумку – величезна економія!

Не втратити енергію росту
Із перших днів життя телятам згодовують молозиво та цільне пастеризоване молоко – випоюють в індивідуальних відрах «УРБАН» із соскою. Місячних телят переводять у дві групи. Контакт автонапувалки з телям відбувається через транспондер: коли воно підходить до напувалки, система автоматично його ідентифікує. У базу даних уже закладена програма з вирощування цієї тварини (скільки молока або ЗНМ вона має випити), яку за потреби можна завжди відкоригувати. Тварини підходять до напувалки в середньому 4 рази на добу (можуть і вночі годуватися). Кожному теляті передбачено в середньому по 6 л замінника на добу. З віком склад пійла поступово змінюється: телята випивають ті самі 6 л, але меншої концентрації.

Система проводить постійний моніторинг стану теляти завдяки контролю споживання твариною молока: фіксує кожний недопитий телям грам у базі даних, а також видає сигнал тривоги, якщо тварина тривалий час не підходить до напувалки. Адже теля неохоче або замало споживає корм лише у разі погіршення самопочуття (інфекції, порушення травлення, стреси). Тому вкрай важливо вчасно зреагувати на ці сигнали, аби не проґавити найбільш критичний для теляти час, коли втрати енергії росту можуть негативно позначитися на майбутній продуктивності тварини.
Наприкінці такого вирощування телята дуже добре споживають комбікорм і сіно, що сприяє належному розвитку рубця й відповідно – розвитку всього організму тварини. У 2-місячному віці телят переводять у відділення для дорощування, де вже згодовують комбікорм, сіно та основний корм. Господарство ставить завданням такої системи вирощування – отримати щонайменше по 7500-8000 л молока від первісток айширської породи.

Дмитро Бессонов Urban (Німеччина)
У ДГ ім. Декабристів побудовано найавтоматизованіший телятник у всій Європі. Створені у господарстві умови дають змогу мінімізувати вплив людського фактору та мають великі перспективи.

У країнах пострадянського табору є слабке місце в технології – це обслуговуючий персонал ферм. Жодна техніка у сільському господарстві не працює так, як системи «Альма» та «Паула» від компанії «УРБАН». Завдяки ним людський фактор зведено нанівець. Уявіть собі: протягом доби система працює 22 години, одну годину промивається та годину відпочиває. Справжній німецький трудоголік!

Ця техніка проста в обслуговуванні, але потребує належного сервісу. Приміром, наразі у Німеччину з України приїхали на навчання сервісні менеджери по обслуговуванню автонапувалок ТОВ «Ефективні системи у тваринництві», адже якісний сервіс є дуже важливою складовою нашої співпраці. «УРБАН» спеціалізується на виготовленні техніки для вирощування телят, що стимулює нас завжди бути кращими за інших виробників. Експорт у 44 країни світу, в тому числі до США, красномовно підтверджує це.
Запрошуємо відвідати стенд Urban на виставці EuroTier в Гановері, зал 27 стенд А4 та ознайомитись з відео.


Яніна Івашко, Agroexpert (Україна)