Вода - найважливіша складова частина раціону тварин
Годівля високопродуктивних корів
Ідеальний відбір корму
Завод, який працює самостійно
Полегшіть процес випоювання телят
Роботизація ферм України

  • +38 (0532) 65-65-67

Як зробити молочну галузь прибутковою


Збільшити продуктивність корів на 4–6 т без додаткових витрат виявляється не так уже й складно, за умови правильного підходу до відтворення та годівлі тварин. Це питання завжди досить гостро стояло для більшості господарств. А зараз тим паче, коли молочне тваринництво взагалі стає збитковим. Ціна на молоко залишається низькою, а через здорожчання затратної частини його собівартість зросла в рази. Чи можливо у таких умовах зробити молочну галузь рентабельною? Фахівці ТОВ «Ефективні системи у тваринництві», спираючись на європейський досвід, стверджують, що це таки можливо, адже якщо проаналізувати, то на поверхні є дуже багато не використаних резервів для збільшення продуктивності корів. 

Про це організатор, директор ТОВ «Ефективні системи у тваринництві» Олег Чуб разом із німецьким колегою, засновником фірми «Архофф», доктором Остерхоффом розповіли аграріям із Полтавської, Черкаської, Чернігівської, Сумської, Харківської та Київської областей, які взяли участь у семінарі на базі ДП «ДГ імені Декабристів» Миргородського району. 

– Ми побували в багатьох агропідприємствах, які займаються тваринництвом, і побачили, що є резерви в плані селекції, годівлі, які знижують продуктивність корів, – розповідає директор ТОВ «Ефективні системи у тваринництві» Олег Чуб. – Використовуючи їх, без усіляких нових інвестицій і з тією самою затратною частиною можна доїти на 3–5 т молока більше і при цьому згодовувати набагато меншу кількість концкормів. Таке молоко, крім того, що буде здоровим й якісним та ще й дешевим. За цими технологіями наше майбутнє. Дані тенденції успішно себе зарекомендували в Європі, Америці, Канаді. 11 т молока – це не найвища продуктивність, але при 40% концентрованих кормів це прекрасна економіка. Сьогодні українські аграрії згодовують удвічі більше концентрованих кормів, які становлять 25% собівартості молока.

Європейський досвід – українським фермам

Під час дорадчої частини семінару організатори поділилися європейським досвідом порівняно швидкого виведення молочного бізнесу на рівень рентабельності.
За словами доктора Остерхоффа, вже два тижні, як на європейських ринках зняли квоту на виробництво молока. Це означає, що кожна ферма може виробляти його скільки захоче. Але проблема в тому, що більшість виробників молока не знають, як можна швидше і дешевше підвищити продуктивність тварин. На більшості наших підприємств уже багато інвестовано в тваринництво, проте результати бажають бути кращими. Тому лектори семінару звернули увагу присутніх на резерви, які не використовують аграрії для успішного ведення тваринницької галузі.
Тож, як досягти високої продуктивності при низькому вмісті концкормів? За словами фахівців, найважливіше для продуктивності тварин – зробити все, щоб рубець працював ідеально. Базою для подальшого росту є якість основного корму. Кукурудзяний і люцерновий сінаж, силос мають містити багато енергії – це базис для високої продуктивності та рентабельності. Іншим важливим пунктом є правильна годівля тварин протягом трьох тижнів до отелу і три тижня після. Те, що заважає максимально ефективному споживанню корму у цей період, усувається. Це означає, що в цей транзитний період будь-яке захворювання має бути попереджено. Чимало досліджень у цьому напрямку провели фахівці німецької фірми «Архофф».

Лектори розповіли учасникам семінару про те, що для роботи рубця у корів потрібні вітаміни та інші компоненти. Потреба в мінералах для міцного здоров’я в сухостійний період надзвичайно висока. Причиною цьому є гормональні зміни, адже перед отелом імунна система надзвичайно знижується. Тож завдання фахівців не допустити захворювання у цей період.

Крім того, досить часто у нас утримують сухостійних корів у таборах під прямими сонячними променями без будь-якого навісу. У цьому випадку тварини мають значно нижчий рівень кровообігу в організмі, менше споживають корму, як наслідок – у них погіршується здоров’я та продуктивність.
Фахівці звернули увагу присутніх на ще один важливий нюанс: із збільшенням продуктивності у корів зростає потреба індивідуального підходу до кожної тварини. Завданням у роботі з високопродуктивними стадами є змусити тварин їсти більше корму, адже це енергія, яка йде на метаболізм, відповідно корівки менше хворіють.
Дослідження, проведені в Німеччині, засвідчили: підприємства, які мають високі показники за надоями молока, крім того, що продають більше своєї продукції, так ще й мають нижчий рівень бракування, вищу пожиттєву продуктивність та більшу тривалість господарського використання високопродуктивних корів, а не навпаки, як багато хто думає.
Цікавим для учасників семінару стала розповідь фахівців про клієнтів компанії, які завдяки сучасним підходам та співпраці з ТОВ «Ефективні системи у тваринництві» зуміли досягти високих результатів у молочній галузі. Так, у ТОВ «Скіф» Котелевського району минулий рік починався з 21 л на молочний зал, цей рік почався з показника 31 л.

На заході говорили про те, як можна швидко покращити якість сіна та сінажу, заготовити силос для більшої продуктивності корів, про інтенсивне вирощування люцерни. А також фахівці компанії ТОВ «Ефективні системи у тваринництві» презентували препарати для покращення роботи рубця,  установки для випоювання телят, а директор ТОВ «Агротехніка» Володимир Крагель розповів про нове обладнання, яке нещодавно з’явилося на українському ринку. Зокрема, мова йшла про самохідний кормозмішувач, який обладнаний унікальною безножовою фрезою для забору силосних та сінажних мас, а також барабанні розподілювачі сінажних мас. Із роботою останнього всі бажаючи мали змогу познайомити безпосередньо на фермі ДП «ДГ імені Декабристів», де пройшла практична частина семінару. Тут учасники ознайомилися з її роботою і побували на майданчику, де утримують телят, у приміщенні для утримання сухостійних корів. Усі були неабияк вражені по-господарськи правильним підходом до ведення галузі й ще раз переконалися в тому, що все геніальне дуже просте.

У ДП «ДГ імені Декабристів» уже сьогодні функціонує майбутнє

Місцем проведення не випадково обрали добре знане в області та за її межами багатогалузеве господарство ДП «ДГ імені Декабристів» Миргородського району, яке восьмий рік очолює Володимир Цибенко. Адже, за словами організаторів, тут уже сьогодні функціонує майбутнє. Із кожним роком у господарстві покращується динаміка продуктивності тварин, збільшуються щодобові прирости. І хоча за минулий рік надоїли 6000 л молока через проблеми з відтворенням поголів’я, зараз, коли це питання частково вирішене, у ДП «ДГ імені Декабристів» інтенсивно працюють над розвитком тваринництва.

У господарстві дві ферми. Одна – з виробництва молока, інша – з дорощування молодняку. На першій фермі корови теляться, а телята перебувають до двохмісячного віку. Досягнувши 80–85 кг, вони потрапляють на ферму з дорощування. Там вони знаходяться до ваги 320–340 кг, потім повертаються на молочну ферму, де їх осіменяють. Шість місяців протягом року тварини знаходяться на прив’язному утриманні, а в літній період «мешкають» у літньому таборі. Останній оснащений молокопроводом, холодильною установкою.
Керівник господарства Володимир Цибенко впевнений: на сьогодні ще не винайшли якоїсь «пілюлі» чи таблетки, використавши яку, зразу з’явиться молоко. Запорукою успішного ведення молочної галузі є повсякденна тяжка праця всіх спеціалістів. У першу чергу керівника, бо якщо він не зацікавлений, то спеціалісти також не бачитимуть перспектив ведення цього напрямку. Не менша відповідальність покладена на агрономів, зоотехніків та ветеринарного лікаря агропідприємства. Не останнє місце у цій справі займають інновації. Потрібно постійно бути в русі і розвиватися, що й  успішно роблять, впроваджуючи нове, у ДП «ДГ імені Декабристів».
Із серпня минулого року в господарстві працює найсучасніша в світі автонапувалка  для випоювання телят «Паула», виробництва німецької фірми «Урбан». Її дилером в Україні є ТОВ «Ефективні системи у тваринництві». У зв’язку з цим, за словами директора Володимира Цибенка, у господарстві мають вже певні позитивні здобутки. Значно зросли привіси. Так, телята від 1 до 2 місяців мають в першому місяці понад 900 г привісів, а в другому – 1 250 г.

– Більшість сьогодні скаже, що вигідніше займатися рослинництвом, бо тваринництво збиткове, особливо зараз, коли значно зросла затратна частина, – розповідає Володимир Григорович. – Проте ми патріоти України, і повинні дбати про людей, які тут живуть і працюють. Роботу на селі може забезпечити тільки тваринництво. Тому такі семінари – це чудова нагода перейняти досвід і поділитися власними досягненнями. Ми з радістю погоджуємося їх проводити на базі нашого підприємства. Звичайно, наше покликання як науково-дослідного господарства – постійно стежити за наукою, впроваджувати різні інновації, які з’являються. І ось ми перші в Україні придбали і запустили в роботу так звану «молочну маму». Як і все, починається з малого, так і ми вирішили розпочинати молочне скотарство з правильного вирощування телят.

У господарстві відразу після народження телят ставлять в індивідуальний будиночок, де вони знаходяться до відлучення. Пізніше з них формують групи по 20–30 голів. Раніше після цього в господарстві завжди з’являлися проблеми. Адже телята після цих маніпуляцій отримували стрес. Чому? По-перше, їх прибрали із звичного місця, а по-друге, ще місячне теля повинно пити молоко чи його замінник, а напоїти всі 20 голів у загоні 3-4 рази на добу практично неможливо. Одне, може, тричі вип’є, а інше зовсім не отримає молока. Як результат, телята худли, і це створювало велику проблему. Але після того, як у ДП «ДГ імені Декабристів» з’явилася автонапувалка, була вирішена проблема і з стресом у телят й привісами, бо кожна тварина на 100% отримує потрібну саме їй кількість молока, а ще поступово відлучає їх від нього. Машина сама поступово зменшує частоту доз, а потім взагалі замінює молоко на воду, яка і без того постійно присутня. Тому телята починають  інтенсивніше їсти комбікорм і сіно. І коли в два місяці вони виходять із випойки, то мають вагу 85–90 кг й інтенсивно споживають комбікорм і сіно. Погодьтеся, це хороший старт у формуванні високоудійної корови. Адже не секрет, що правильна годівля в перші два місяці життя телят є запорукою того, що пізніше корова даватиме на 2 т молока більше. А це означає, ми можемо вирощувати телят не гірше, ніж в Америці чи в Європі, але в 5 разів дешевше. Як результат, і собівартість молока у такому випадку в рази буде меншою.

У ДП «ДГ імені Декабристів» не тільки радіють успіхам, але й будують плани на майбутнє. На перспективу тут уже заклали кошти на проектування нової доїльної зали. Планують зробити ще одну маленьку доїльну залу просто неба, яка буде оснащена сучасними молокопроводом, щоб отримувати молоко екстра-класу. Адже в господарстві впевнені, що потрібно покращувати не тільки кількісні показники, а й велику увагу приділяти якості продукції, бо, якщо не стежити за нею, то перспективи її реалізації не буде. Тож у ДП «ДГ імені Декабристів», застосовуючи наукові, сучасні підходи у роботі, щоденно працює сформована керівником господарства Володимиром Цибенко команда однодумців. Дивлячись на цих натхненних своєю роботою людей та їхні здобутки, хочеться вірити в те, що все задумане ними таки втілиться у життя.

Своїми враженнями від побаченого з нами поділилися учасники семінару
Директор ПСП «Майбородівське» Кременчуцького району Володимир Карпенко: «Як говорять: «Вік живи, вік учись». Багато з того, що сьогодні почули і побачили, ми вже використовуємо в своїй роботі, але є цікаві деталі, а вони, як відомо, вирішують усе. Всі заготовляють сіно, сінаж і так далі. Проте трохи не допрацювавши, виходить, що один надоює 4000 л молока, а інший – 11000 л. До справи треба підходити професійно, просте аматорство вже не пройде ні на якому рівні». 
Директор СВК «Перемога» Хорольського району Анатолій Пасюта: «Питання, порушені на семінарі, завжди були досить актуальними, а сьогодні тим паче, потрібно шукати шляхи здешевлення собівартості молока, при цьому збільшуючи кількісний показник за надоями. Адже у зв’язку із здорожчанням затратної частини собівартість молока зросла в рази. ДП «ДГ імені Декабристів» – це господарство, яке йде у ногу з часом та наукою, а по-іншому сьогодні неможливе успішне ведення тваринництва і взагалі розвиток аграрної галузі».

За матеріалами газети "Село Полтавське"
Автор: Євгенія Валько