Ідеальний відбір корму
Завод, який працює самостійно
Полегшіть процес випоювання телят
Вода - найважливіша складова частина раціону тварин
Годівля високопродуктивних корів
Роботизація ферм України

  • +38 (0532) 65-65-67

Збалансувати раціони по-німецьки

Основна проблема вітчизняного тваринництва — неправильний підхід до годівлі високопродуктивних молочних корів із високим генетичним потенціалом. Дуже часто в господарствах використовують неякісні й непоживні корми, до того ж у раціонах часто бракує енергії, а силос має підвищену кислотність. Звісно, все це ослаблює імунітет і спричинює різні хвороби.


На європейських же фермах, звідкіля зазвичай експортують худобу, корми, навпаки, високоякісні та збалансовані. Своїми рекомендаціями ділиться Томас Енгельхардт, начальник відділу молочного тваринництва Департаменту сільського господарства та садівництва землі Саксонія-Анхальт (Німеччина).
Протеїнові концентрати займають високу частку витрат у годівлі ВРХ. Наскільки доцільно їхнє використання в раціонах дійних корів?

 — Без сумніву, застосування соєвого або ріпакового шротів у годівлі високопродуктивних тварин має великі переваги, оскільки це корми із високим вмістом захищеного від розщеплення в рубці протеїну. Хоча і тут є свої особливості... Зокрема, з різних причин у тваринництві нині відмовляються від використання соєвого шроту на користь ріпакового. Звичайно ж, організувати збалансоване годування тварин можна як на основі одного, так і другого продуктів. Але заміна в раціонах дорогого соєвого шроту на дешевший ріпаковий дасть господарствам можливість економити.

Тенденція економного використання «протеїнової годівлі» набирає обертів... Найімовірніше, це пов’язано з економічними причинами? 

— Так, багато господарств нині прагнуть витрачати протеїн економніше, правильніше навіть сказати, — ефективніше. І звичайно, вартість сировини справляє на це сильний вплив. Адже, як відомо, протеїнові корми порівняно дорогі, і тут уже треба дивитися, яким чином можна на них заощадити (і чи можна?). Важливе також питання балансу азоту на підприємстві та його впливу на навколишнє середовище. 

Отже, застосування раціонів із меншою часткою протеїну... Я впевнений, що на сьогодні є великий потенціал для економії в цьому ракурсі. Звичайно, потрібно шукати «золоту середину», щоб уникнути спаду продуктивності тварин. Також дуже важливо стежити, аби доступність азоту в рубці була достатньою, але водночас щоб він «не навантажував» організм тварини. Пам’ятайте, занадто багато протеїну утруднює обмін речовин! Важлива продуктивність тварин,але не менш важливий показник — вміст сечовини у молоці.

Як на практиці можна відстежити порушення білкового травлення у корів?

— Це досить легко зробити шляхом проведення щомісячних контрольних доїнь і дослідження зразків у молочних лабораторіях. У країнах ЄС нормальним вважається рівень сечовини у молоці близько 30 мг%. Дуже часто аналіз показує, що рівень сечовини в молоці на більшості підприємств істотно перевищує норму навіть у разі невисокої молочної продуктивності тварин. За нехтування цим «сигнальним» показником у таких господарствах свого часу неодмінно назріють серйозні проблеми із відтворенням стада, а саме: низька заплідненість, висока ембріональна смертність, значна кількість абортів на ранніх стадіях вагітності.

Які особливості застосування ріпакового шроту в раціонах дійних корів потрібно враховувати, якщо ми говоримо про раціони з високим вмістом кукурудзяного силосу? 

— Як відомо, ріпаковий шрот, порівняно із соєю, містить менше сирого білка. Натомість частка нерозщеплюваного у рубці протеїну, тобто такого, який у рубці тварини не зазнає змін і використовується організмом у кишечнику, в ньому вища, ніж у соєвому шроті. І це важливий показник для годівлі дійних корів із високою продуктивністю, оскільки у них мікробіальний синтез протеїну в рубці обмежений. 

Зі зростаючою продуктивністю підвищується потреба тварин у нерозщеплюваному в рубці протеїні. Із аналізу даних досліджень, випливає, що ріпаковий шрот має вищий відсоток і більшу кількість нерозщеплюваного у рубці протеїну. І тому деякі розробки щодо організації годівлі потрібно переглянути і уточнити, позаяк раніше в таблицях кормової поживності стосовно цих компонентів було вказано інші показники, які наразі не відповідають дійсності, і це досі створює негативний імідж для ріпакового шроту. 

Тепер щодо використання ріпаку в раціоні із високою часткою кукурудзяного силосу... Ми знаємо, що рубець потребує певної кількості азоту, необхідного як для синтезу мікробного протеїну, так і для підтримання в цілому процесів, що перебігають у ньому. Тому, за введення ріпаку в раціон із високим вмістом кукурудзяного силосу слід забезпечити рубець достатньою кількістю азоту. Отже, складати раціон потрібно таким чином, щоб негативне значення показника балансу азоту в рубці було вирівняно. Досягнути цього можна введенням у корм інших компонентів і кормових добавок або використанням сечовини. І щоб дати максимально вичерпну відповідь на поставлене запитання, слід зазначити, що ріпаковий шрот також містить менше енергії, ніж соєвий. І про це теж треба пам’ятати і враховувати цю особливість у процесі організації годівлі тварин. Знову ж таки, якщо є можливість, варто доповнити раціон багатими на енергію кормами або ж стабільними у рубці жирами.


Інтерв’ю підготовлено за участі
О. Бабенко, координатора проекту soft-agro.com