Роботизація ферм України
Завод, який працює самостійно
Полегшіть процес випоювання телят
Годівля високопродуктивних корів
Вода - найважливіша складова частина раціону тварин
Ідеальний відбір корму

 • +38 (0532) 65-65-67

Користь від автонапувалки

Науковці німецької вищої школи Оснабрюк (нім. Osnabr ck — місто на північному заході Німеччини) провели масштабні дослідження щодо впливу різного рівня інтенсивності вирощування телят голштинської породи упродовж перших трьох місяців їхнього життя на подальшу молочну продуктивність у період першої закінченої лактації.

За початкових ідентичних даних живої маси (ЖМ) тварин при народженні у перебігу науково-дослід ницького експерименту порівнювали цей показник у віці телят 63 та 100 днів, прийом стартерного корму та кормової суміші. Результати наведено у таблиці.

Як видно із таблиці, первістки дослідної групи мали у першій закінченій лактації більшу молочну продуктивність (на 674 л!), що говорить про неабиякий вплив інтенсивності вирощування молочних телят на реалізацію їхнього генетичного потенціалу.

Слід сказати, що під час проведення досліду використовували автонапувалки PAULA, які дають можливість чотири рази на добу або навіть і більше випоювати телятам молоко, що сприяє якіснішому і в більших обсягах споживанню ними концентрованих кормів та сіна. До того ж це особливо актуально за зниження кількості випоюваного молока у період перед відлученням.

Робимо висновки

Німецькі дослідження підтверджують раніше проведені та опубліковані дані закордонних учених (Brown et al., 2003) щодо збільшення на 30–50% маси паренхіми вимені молочних залоз за інтенсивного вирощування телят (отримання високих добових приростів у перші 60 днів життя). У подальшому вони вже у першій лактації мали вищу (від 400 до 1500 л!) молочну продуктивність. Яку користь із цієї інформації можуть отримати вітчизняні виробники молока?

Саму реальну! Отже, систематизуємо ці важливі заходи:

 • Годувати сухостійних корів слід збалансованим раціоном — це забезпечить повноцінний розвиток плоду і в подальшому нормальний ріст телят.
 • Обов’язково потрібно впроваджувати заходи з організації менеджменту молозива та забезпечення високого статусу здоров’я телят.
 • Важливим фактором, що сприяє «програмуванню» високої продуктивності, є використання сучасного обладнання, яке мінімізує небажаний вплив людського чинника у цей найважливіший період життя телят.
 • Варто зробити зріз даних добових приростів телят за період перших 0–60 днів та окремо — протягом 60–90 днів їхнього життя (вони мають становити 900 та 1100 г відповідно). Такі показники приростів дають реальні під стави розраховувати на справжній «молочний прорив» на ваших фермах за найменших капітальних інвестицій.
 • «Кормомаму» помістили ззовні загону, але в утеплену зону, де є бойлер для підігрівання води взимку та рукомийник для телятників для дотримання вимог гігієни. Через вікно приміщення оператор має можливість спостерігати за телятами.

Телят на Полтавщині годує «мама» PAULA.

У багатогалузевому господарстві ДП ДГ ім. Декабристів Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН Миргородського району Полтавщини було встановлено сучасну спеціалізовану автоматичну напувалку. Така «кормомама» поки що єдина в Україні.

Ідея запровадження цієї сучасної системи вигодовування молодняку ВРХ виникла у Володимира Цибенка, директора господарства, під час сумісної поїздки із керівниками молочних господарствУкраїни до Німеччини. Там, у кількох кращих німецьких го сподарствах із надоями понад 10 000 кг молока на корову на рік, він побачив інноваційну техніку для випоювання телят і вирішив запровадити її у своєму господарстві. Це рішення грунтувалося на закордонному прикладі успішного ведення молочного тваринництва і твердому переконанні, що на українських підприємствах також треба вирощувати телят так само, як це роблять європейські фермери. Звісно, генетика робить свою справу, але впровадження сучасних знань і технологій, як то кажуть, ніхто не відміняв.

Отже, до запуску інноваційного обладнання у господарстві підійшли досить відповідально. Спочатку було побудовано загін на дві окремі групи телят з утриманням їх на солом’яній підстилці, а на лінії розмежування встановили автонапувалку. Якщо говорити про європейські ферми, то там близько 95% молодняку ВРХ у перші два місяці життя випоюють за допомогою саме такого обладнання.

Приміщення було спроектовано таким чином, що блок «кормомами» із рухливою соскою розміщувався у загоні, а блок керування — у приміщенні під дахом. Через вікно приміщення оператор має можливість спостерігати за телятами. Поруч з автонапувалкою у загоні встановлено сучасні поїлки для води та корита для стартерного комбікорму. Таким чином, «кормомама» розташована так, щоб тварини без перешкод могли до неї дістатися та задовольнити свою фізіологічну потребу в споживанні молока. Однак телята можуть підходити до соски лише по черзі. Фахівці зазначають, що головна перевага такої автонапувалки полягає у тому, що телята п’ють молоко малими порціями, певної температури та активно рухаються. Управляють процесом автоматизованої годівлі цією машиною через комп’ютер.

Холодної пори року вода нагрівається бойлером і для запобігання замерзанню кормосуміші циркулює системою. Загалом же для підключення автонапувалки знадобилася лише лінія електромереж потужністю 220 Вт, наявність систем водопостачання та каналізація.

Як бачите, облаштування загону для телят дбайливою і уважною «кормомамою» — річ цілком можлива і доступна, а користь від цього незаперечна, позаяк від оптимально організованої годівлі телят у ранньому їхньому віці залежить майбутня продуктивність ва шого молочного стада.

" Кормомама" на що звернути увагу під час вибору

 • Застосування високоякісних матеріалів та корпус із нержавіючої сталі — запорука тривалого використання будь-якої автонапувалки.
 • Як відомо, кожне теля п’є молоко із різною швидкістю. Тому автонапувалки мають «запам’ятовувати» та зберігати не лише цю інформацію, але й багато інших фізіологічних особливостей та звичок телят. Наприклад, сигнал тривоги спрацьовуватиме тільки в тому разі, якщо теля перестає пити молоко із властивою йому швидкістю — така функція дає можливість виявити теля, яке захворює і лікувати його.
 • Якщо теля не до кінця випиває приготовлену для нього порцію молочної суміші, автонапувалка має вимірювати кількість її залишку. Завдяки цьому ми можемо оцінити точну кількість недопитого молока. Більшість наявних на ринку автонапувалок здатні розрізнити лише пустий або наповнений міксер — без точного визначення залишків молока у ньому. Окрім цього, молочні залишки у міксері мають не охолоджуватися — їх слід підігрівати, зберігаючи оптимальну для випоювання телят температуру.
 • Дуже корисна додаткова опція автонапувалки — «Рухлива соска». Так, після годування соска автоматично закривається і відкривається, лише коли у станцію входить теля, яке має право на отримання своєї порції молочної суміші. Це дає змогу уникнути довготривалого блокування станції телям, яке може «гратися» соскою після сеансу годівлі. До того ж соска, яка автоматично закривається після закінчення процесу випоювання молока, ще й піддається ретельному промиванню мийними засобами, що забезпечує її гігієнічність.
 • Також дуже потрібну функцію виконує дозатор порошкових добавок, який, окрім точно відміряного додавання у молочну суміш медикаментів, вітамінів та інших порошкоподібних речовин, дасть змогу випоювати електроліти телятам із шлуково-кишковими розладами. Тож його наявність у автонапувалці — річ не просто бажана, а необхідна, оскільки дуже корис- на на практиці.
 • На сьогодні чимало виробників автонапувалок у якості додаткової опції пропонують програму синхронізації її даних із ПК. Така програма керування автонапувалками дає змогу легко й швидко отримати актуальні дані про всіх телят у зручному для ферми графічному форматі.
О. Чуб, кандидат с. г. наук,
комерційний директор
ТОВ «Ефективні системи у тваринництві»