Завод, який працює самостійно
Ідеальний відбір корму
Роботизація ферм України
Годівля високопродуктивних корів
Полегшіть процес випоювання телят
Вода - найважливіша складова частина раціону тварин

  • +38 (0532) 65-65-67

Спостерігається поширення захворювання на вузликовий дерматит великої рогатої худоби!

Хвороба завдає значних економічних збитків, так як викликає зниження удою молока, тимчасову або постійну стерильність бугаїв-плідників, пошкодження шкіри, а також загибель хворих тварин, викликану секундарною інфекцією.Пам’ятка 
Нодулярний дерматит великої рогатої худоби (заразний вузликовий дерматит, шкірна бугорчатка, вузликова висип, Dermatitis nodulares, Lumpy skin disease) - контагіозна інфекційна хвороба, що характеризується персистентною лихоманкою, ураженням лімфатичної системи, набряками підшкірної клітковини і внутрішніх органів, утворенням шкірних вузлів (горбків), ураженням очей і слизових оболонок органів дихання і травлення.

Збудником нодулярного дерматиту є ДНК-утримуючий оболончатий вірус, що відноситься до групи Neethling, родa Capripoxvirus, сімейства Poxviridae. Вірус Neethling є про-тотіпним збудником нодулярного дерматиту. Цей патоген має антигенну спорідненість з вірусом віспи овець.

Чутливі тварини. Відповідно до Кодексу здоров'я наземних тварин Міжнародного епізоотичного бюро ( 2014 р.), захворюванню нодулярним дерматитом схильна велика рогата худоба ( Bos Taurus, Bos indicus ), а також азіатські буйволи. Входить до списку А. Людина до вірусу нодулярного дерматиту не сприйнятлива. Як всі оболонкові віруси, збудник нодулярного дерматиту чутливий до жиророзчиників ( ефір, хлороформ ). Вірус інактивується розчинами 1 % формаліну, 2 % фенолу, 2 % " Virkon ", 2-3 % гіпохлориду натрію.

Клінічні ознаки. За даними різних дослідників, інкубаційний період при нодулярному дерматиті коливається від 3 до 30 днів, частіше 7-10. У хворих тварин відзначається тривала лихоманка, депресія, зниження апетиту, прискорене дихання, тахікардія, гіперемія в ротової і носової порожнинах. Водянисте виділення з очей, слизових оболонок, при підсиханні їх утворюються скориночки, з'являються ерозії і виразки. Реєструються кон'юнктивіти, рогівка мутніє, що призводить до сліпоти. У більшості хворих тварин з носової порожнини виділяється спочатку серозно-слизовий ексудат, а потім гнійна слиз смердючого запаху. При ускладненнях вторинною мікрофлорою в районі груднини та путових суглобів розвиваються набряки підшкірної клітковини. На цій стадії хвороби відбувається підвищення температури тіла до 41,0 ° С протягом тижня і більше. У хворих тільних корів реєструються аборти, а у бугаїв-плідників - тимчасова імпотенція і безпліддя. У перехворілих корів і телиць відзначається низький рівень заплідненості. Хворі корови не приходять в охоту. У хворих корів знижується, а потім припиняється удій молока.

Засоби і методи профілактики. Специфічні методи лікування не розроблені. Природне одужання настає в 90 % випадків. Застосовується симптоматичне лікування. Тваринам створюють хороші умови утримання і збалансовану годівлю, обробляють дезінфекційними засобами. У перехворілих тварин утворюється стійкий імунітет до повторного зараження. Вакцинація - це єдиний ефективний спосіб боротьби з нодулярним дерматитом в країнах, де ця хвороба є ендемічною. Для специфічної профілактики нодулярного дерматиту використовують гомологічну живу атенуйовану вірус - вакцину з штаму вірусу Neethling, яка індукує напружений імунітет протягом трьох років. На даний момент хвороба реєструється в 16 країнах : РФ, Казахстані, Сербії, Болгарії, Албанії, Вірменії, Македонії, Чорногорії, Кувейту, Мозамбіку, Саудівській Аравії, Туреччини, Греція, Ірак, Намібії та Бурунді.

Наразі вивчається питання застосування вакцини та створення буферної зони на території України. Суб’єктам господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням та розведенням великої рогатої худоби, бути готовими до проведення вакцинації проти нодулярного дерматиту в господарствах у разі наявності вакцини.
17 серпня відбулася зустріч між представниками Держпродспоживслужби, Асоціації виробників молока (АВМ), організації FAO та науковців на якій обговорювали інструкцію по нодулярному дерматиту ВРХ(заразного вузликового дерматиту). Про це повіідомляє прес-служба АВМ.

Нещодавно на сайті Держпродспоживслужби було розміщено проект інструкції щодо профілактики та боротьби проти нодулярного дерматиту (заразного вузликового дерматиту). Відповідно до неї, до хворих та інфікованих тварин застосовують стемпінг-аут (цей метод полягає в забої усіх хворих і підозрілих у зараженні тварин, утилізації та знищенні їх трупів, очищенні та деконтамінації господарств).

Як зазначає ветеринарний лікар асоціації виробників молока Ігор Присяжнюк: «Повноцінний степінг-аут застосовують у ЄС. Але там компенсують вартість знищеного поголів’я, а Україна навряд чи буде це робити. У нас ще за свиней не розрахувалися, яких знищували 2 роки тому під час спалахів АЧС. Тому при використанні класичного стемпінг- ауту Україна ризикує взагалі залишитися без ВРХ та молока».

Враховуючи це Асоціація виробників молока пропонує застосувати менш радикальну модель боротьби із нодулярним дерматитом ВРХ (заразного вузликового дерматиту), яка була успішно застосована в Ізраїлі під час спалахів хвороби 2013-го року. Де у боротьбі із нодулярним дерматитом (заразного вузликового дерматиту) не потрібно масово знищувати стада ВРХ – а використовувати модифікований стемпінг-аут, при якому знищують лише клінічно хворих тварин, а решта ВРХ в епізоотичному осередку вакцинують. Метод модифікованого стемпінг-ауту дасть змогу зберегти поголів’я ВРХ України, так як інфікування при цьому захворюванні не 100%.

Під час зустрічі ветеринари АВМ наполягали на тому, аби Держпродспоживслужба уже визначилася із основною маркою вакцини для України, врахувавши досвід європейських країн.
Загалом учасники переговорів разом дійшли до наступних висновків щодо профілактики та боротьби проти нодулярного дерматиту ВРХ (заразного вузликового дерматиту):

  1. Необхідно створити буферні зони на кордонах України із державами у яких реєстрували спалахи нодулярного дерматиту ВРХ (заразного вузликового дерматиту). Вони мають складати не менше 100 км. У буферних зонах необхідно здійснити поголівну вакцинацію проти цього захворювання. Такі ж дії потрібно провести і на межі із непідконтрольними територіями Сходу України та тимчасово окупованим півостровом Крим. Це дасть змогу нам зупинити хворобу ще на кордоні.
  2. Не вказувати межі епізоотичних осередків: осередком може бути як господарство, так і цілий населений пункт, у залежності від того, де відбувся спалах нодулярного дерматиту ВРХ (заразного вузликового дерматиту).
  3. 3. Знищувати лише клінічно хворих тварин, решту – вакцинувати та обробляти репевентами.
  4. Необхідність скорочення карантину в епізоотичному осередку із 35 до 28 днів, як це роблять в балканських країнах.
Це основні важливі пункти на які слід звернути увагу власникам ВРХ.

Нагадаємо, зараз нодулярний дерматит ВРХ пошириюється у таких країнах: Росія, Болгарія, Угорщина, Австрія, Вірменія, Іран, Казахстан.